O delegație a Primăriei Cimișlia a participat la reuniunea transnațională a rețelei URBACT CITI4UD în Italia

📍 O delegație a Primăriei Cimișlia a participat la reuniunea transnațională a rețelei URBACT CITI4UD în Italia

În perioada 17–18 iunie 2026, o delegație a Primăriei Cimișlia a participat la cea de-a doua reuniune transnațională a proiectului CITI4UD, desfășurată în orașul Alghero, Italia. Evenimentul a reunit reprezentanți ai orașelor partenere din cadrul rețelei URBACT pentru schimb de experiență și consolidarea proceselor de guvernanță participativă și cooperare locală.

Pe parcursul celor două zile de lucru, participanții au analizat bune practici implementate de orașul lider al proiectului, au prezentat experiențele și provocările locale și au discutat despre modalități de implicare a cetățenilor în procesul decizional și de dezvoltare a parteneriatelor dintre administrația publică locală, organizațiile societății civile și comunitate.

În cadrul reuniunii, reprezentanții Cimișliei au prezentat progresele realizate la nivel local în promovarea participării cetățenilor și au făcut schimb de experiență cu partenerii europeni privind dezvoltarea unor comunități mai deschise, incluzive și implicate.

Un element important al programului l-au constituit vizitele de studiu în teren, unde delegațiile participante au avut ocazia să cunoască inițiative cetățenești implementate în cartierele orașului Alghero și să afle cum colaborarea dintre autoritățile publice și comunitate contribuie la îmbunătățirea calității vieții locuitorilor.

Participarea la aceste activități oferă oportunitatea de a prelua și adapta bune practici europene, contribuind la dezvoltarea unor instrumente eficiente de colaborare cu cetățenii și la consolidarea proceselor participative în orașul Cimișlia.

#URBACT #CITI4UD #PrimăriaCimișlia #CooperareEuropeană #ParticipareCetățenească #DezvoltareLocală

 

Share this post
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp