🕊️ Comemorarea victimelor foametei din anii 1946–1947
Astăzi, 18 aprilie 2025, la cele trei cruci din cimitirul vechi, a avut loc o acțiune emoționantă de comemorare a celor 764 de cimișlieni care și-au pierdut viața în urma foametei devastatoare din anii 1946–1947. Cu acest prilej, primarul orașului Cimișlia, Sergiu Andronachi, a subliniat importanța păstrării memoriei colective și a adus un omagiu celor…
Read article









